Oficjalna strona Festiwalu Komiksowa Warszawa

O Festiwalu

Komiksowa Warszawa to jeden z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej.

Jej historia rozpoczęła się na początku 2010 roku, gdy grupa twórców, wydawców i pasjonatów zrzeszona w Polskim Stowarzyszeniu Komiksowym postanowiła przywrócić tradycję corocznych warszawskich festiwali komiksowych. Pomimo początkowych trudności, takich jak: pożar drukarni, wybuch islandzkiego wulkanu (który uniemożliwił przylot zagranicznych gości) i kilka naprawdę tragicznych wydarzeń, Komiksowa Warszawa została powołana do życia.

W kolejnym roku festiwal rozpoczął ścisłą współpracę z Międzynarodowymi Targami Książki, dzięki którym od 2013 r. odbywał się na Stadionie Narodowym. Od czasów pandemii festiwal odbywa się w i pod Pałacem Kultury i Nauki. Od początku istnienia odwiedziły nas tysiące fanów z Polski i nie tylko. Przyjęliśmy też bogaty skład zagranicznych gości z Francji, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Japonii…

Jak co roku, jednym z naszych głównych celów jest zainteresowanie komiksem tych gości Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, którzy z tą sztuką nie mają wiele wspólnego. Organizujemy warsztaty dla dzieci, czytelnię komiksową i wystawy. Nie zapominamy przy tym o stricte komiksowych uczestnikach imprezy, dla których przygotowujemy spotkania, sesje autografów i huczne komiksowe afterparty w jednym z warszawskich klubów.

Pasja do komiksu to motor, który napędza nasz festiwal już od 15 lat. Wierzymy, że dzięki niej, a także z pomocą licznych fanów i wolontariuszy, udaje nam się tworzyć coś wartościowego.