Goście

ZAGRANICZNI GOŚCIE:

 

Sebastià Cabot

Studiował na kierunku artystycznym i przez wiele lat pracował w Barcelonie. Teraz mieszka na Majorce, w towarzystwie dwóch psów, i pracuje jako ilustrator freelancer oraz rysuje powieści grafczne. W „Listopadzie” w centrum uwagi znalazła się kwestia skomplikowanych relacji międzyludzkich oraz wzlotów i upadków w związku uczuciowym. To prosta opowieść przeplatana odniesieniami do kina i muzyki.

André Diniz

Autor „Faveli w kadrze”, scenarzysta i rysownik kilkudziesięciu innych prac. Aktywny na brazylijskiej scenie komiksowej od 1998 roku, laureat kilkunastu nagród. Inspiracją do scenariuszy jest często jego rodzinne miasto Rio de Janeiro; w rysunkach jego styl czerpie z tradycji brazylijskiego drzeworytu.

Brecht Evens

Urodzony w Belgii w 1986 roku, a od 2013 roku mieszkający w Paryżu Brecht Evens sudiował ilustrację w Gent i komiks w Brukseli. Za komiks „Wrong Place” otrzymał nagrody Willy’ego Vandersteena w 2010 roku i nagrodę publiczności w Angoulêmee w 2011 roku. Trzy lata temu zdobył za „Panterę” nagrodę Bédélys na kanadyjskim festiwalu w Montrealu.

Brenda Hickey

Pochodząca z kanadyjskiej Wyspy Księcia Edwarda rysowniczka odpowiedzialna za komiksową serię „My Little Pony: Przyjaźń to magia”.

Michel Koeniguer

Autor wydanego przez SCREAM COMICS albumu „Bomb Road”. Urodzony w Strasburgu scenarzysta i rysownik uczęszczał do Szkoły Sztuk Dekoracyjnych w Strasburgu, a następnie był studentem Wydziału Sztuk Pięknych. Tworzył do różnych fanzinów, które szybko się wyprzedawały. Od 2002 do 2005 roku stworzył trylogię „Bushido”. Po jej zakończeniu napisał i narysował gangsterską trylogię „Brooklyn 62”. Uznanie przyniosły mu tworzone od 2008 roku serie wojenne: „The Bridge”, „Bomb Road” i „Misty Mission”.

Troy Little

Kanadyjski rysownik mający na swoim koncie serię „Atomówki” oraz nominowaną do Nagrody Eisnera komiksową adaptację książki Huntera S. Thompsona „Las Vegas Parano”. Podczas festiwalu z okazji Dnia Darmowego Komiksu będzie rozdawany stworzony przez niego i Brendę Hickey tomik „Słodkie strachy”.

Marvano

Autor z wykształcenia jest architektem wnętrz. Przez długi czas pracował jako rysownik stripów komiksowych, redaktor holenderskich pism publikujących historie graficzne i ilustrator książek SF. Od lat był fanem twórczości Joe’ego Haldemana, dlatego też w 1980 roku podczas konwentu SF w Gand zaproponował pisarzowi komiksową adaptację jego książek. Było to znakomite posunięcie, bo właśnie te projekty przyniosły Marvano międzynarodową sławę. Z Haldemanem jako scenarzystą wydał trzy serie: „Wieczną wojnę” (3 tomy; 1988–1989), jej kontynuację „Wieczną wolność” (3 tomy; 2002–2003) i „Dallas Barr” (7 tomów; 1996–2003).

Marvano będzie gościem tegorocznej Komiksowej Warszawy odbywającej się podczas Warszawskich Targów Książki. Z tej okazji nakładem Egmont ukażą się wznowienia: „Dallas Barr”, „Berlin”, „Grand Prix” oraz premierowy „Bonneville”.

Jean-David Morvan i Severine Trefouel oraz rysownik David Evrard

Autorzy komiksowej serii „Irena” poświęconej Irenie Sendlerowej. Najnowszy, czwarty już tom cyklu, będzie miał swoją premierę na festiwalu.

Zaplanowana na pięć tomów „Irena”, to opowieść o Irenie Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata oraz damie Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu, która podczas II Wojny Światowej pomogła uratować przed śmiercią 2500 żydowskich dzieci.

Nagabe – GOŚĆ SPECJALNY

Autor wyjątkowego japońskiego komiksu „Dziewczynka w Krainie Przeklętych”, dzięki staraniom wydawnictwa Studio JG oraz Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego odwiedzi tegoroczny festiwal! To wyjątkowa okazja, ponieważ poczytni mangacy bardzo rzadko są w stanie odwiedzić Europę, zaś dla Polski będzie to pierwszy taki przypadek.

Urodzony w 1993 r. w Tokio. Ukończył malarstwo japońskie na Wydziale Sztuk Pięknych i Designu Uniwersytetu Musashino. Jeszcze na studiach zadebiutował mangą „Buchō wa onee”. Jego największy hit, „Dziewczynka w Krainie Przeklętych”, sprzedał się w Japonii w nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy. Seria ta zaskakuje oryginalną kreską, przywodzącą na myśl ilustracje z książek dla dzieci.

Nagabe wyznaje, że ma słabość do staroci i sprzętów nadających wnętrzu domowego ciepła, dlatego kupuje zaskakująco dużo krzeseł.

Tommi Parrish

Przyszli na świat się w Melbourne w 1989 roku, a teraz mieszkają w Montrealu razem z dwoma psami, dwoma kotami i sześciorgiem ludzi. Komiksy Tommi trafiły do stałych zbiorów Art Gallery of Western Australia, w przygotowaniu mają drugą książkę, powstającą dla 2dcloud. Jeżdżą prowadzić warsztaty i wykłady od Australii przez Amerykę po Argentynę. Całe dnie spędzają malując komiksy przy kuchennym stole.

Pau

Hiszpański rysownik i scenarzysta Pau Rodríguez Jiménez-Bravo, znany lepiej jako Pau, autor „Sagi o Atlasie i Axisie” to kolejny gość tegorocznego festiwalu Komiksowa Warszawa. Na imprezie odbędzie się premiera nowego komiksu artysty zatytułowanego „Baboon”.

Rune Ryberg

Urodzony w 1970 roku Rune Ryberg jest duńskim artystą tworzącym komiksy i filmy animowane. W swoich pracach stawia na dynamikę i żywą kolorystykę, a bohaterów uwielbia stawiać w niecodziennych oraz komicznych sytuacjach. Jego autor komiksów zadebiutował w 2014 roku docenioną w Europie powieścią graficzną „Gigant”, którą rok później z powodzeniem zaadaptował w formie krótkometrażowego filmu animowanego. „Death Save” jest jego najnowszym dziełem

Tony Sandoval

To twórca doskonale znany polskim czytelnikom. Po raz pierwszy do Polski trafił za sprawą wydanego w naszym kraju przed dekadą albumu „Trup i sofa”. Od tego czasu polskich edycji doczekało się już kilkanaście jego komiksów takich jak wspomniany wcześniej „Wąż wodny”, „Doomboy”, „Spotkanie w Phoenix”, „Tysiąc sztormów” czy ostatni z nich „Futura Nostalgia”. Tony Sandoval jest również jednym z artystów zaangażowanych w tworzenie antologii „Praga Gada”.

Nuno Saraiva

Autor felietonowego komiksu „A wszystko to Fado!”, to kolejny gość tegorocznego festiwalu Komiksowa Warszawa. Autor odwiedzi nasz kraj na zaproszenie Instytutu Camõesa.

Nuno Saraiva meszka i pracuje w stolicy Portugalii, Lizbonie, gdzie zajmuje się rysunkiem w jego różnorodnych wymiarach i postaciach. Od młodości po dzień dzisiejszy współpracuje jako ilustrator prasowy z niemal całą portugalską prasą. Jest laureatem Nagrody Stuart/El Corte Inglés 2010 w kategorii najlepszy ilustrator prasowy, lecz to głównie komiks i regularne publikacje w kraju ugruntowały jego zawodową pozycję.

 

POLSCY GOŚCIE:

Berenika Kołomycka

(ur. 1983) autorka komiksów, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Autorka serii „Malutki lisek i wielki dzik” oraz albumów „Wykolejeniec” (we współpracy z Grzegorzem Januszem) czy „Tej nocy dzika paprotka” (we współpracy z Marzeną Sową.

Piotr Nowacki

(ur. 1979) rysownik, z wykształcenia zootechnik, współautor popularnej serii komiksów dla dzieci „Miś Zbyć na tropie”. W latach 2009-1011 był redaktorem naczelnym komiksowego kwartalnika „Karton”.

Jerzy Szyłak

(ur. 1960) literaturoznawca, filmoznawca, scenarzysta komiksowy i autor szeregu prac poświęconych poetyce komiksu. Współautor albumów „Kwaśne jabłko” (z Joanną Karpowicz), „Alicja” (z Mateuszem Skutnikiem), „Szminka” (z Joanną Karpowicz), „Szelki” (z Wojciechem Stefańcem) oraz kryminalnej serii o perypetiach Benedykta Dampca.

Hanna Dymel-Trzebiatowska

Małgorzata Cackowska

Pedagożka, studiowała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma tytuł doktora, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych. Na uniwersytecie wykłada wiedzę o książce dla dzieci, metodologię badań społecznych oraz edukację mobilną w kulturze cyfrowej. Inicjatorka projektu i współautorka monografii Look! Polish Picturebook!

Paweł Piechnik

(ur. 1981) absolwent wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. W latach 2004-2005 studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją oraz szeroko pojętą grafiką. Laureat Grand Prix MFKiG w Łodzi w 2012 roku w konkursie na krótką formę komiksową.

Tomasz Pindel

(ur. 1975) tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Ameryki Łacińskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych). Razem z Szymonem Kloską prowadzi program Piątka z literatury w RMF Classic. Został nagrodzony przez polski oddział Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie za przekład „Noc jest dziewicą” Jaime Bayly’ego.

Jacek Świdziński

Członek grupy komiksowej Maszin, kulturoznawca. Zajmuje się robieniem komiksów, teorią obrazu i narratologią wizualną. Autor bestsellerowych komiksów „Powstanie. Film narodowy”, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, „Zdarzenie 1908” czy „A niech cię, Tesla”.

Daniel Chmielewski

(ur. 1983), absolwent wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor albumów „Zostawiając powidok wibrującej czerni” i „Zapętlenie”, a także krótkich form komiksowych, często o charakterze eseistycznym i autobiograficznym. Scenarzysta narysowanego przez Marcina Podolca „Podglądu”. Jego ostatnim dziełem jest powieść graficzna „Ja, Nina Szubur”, adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”.

Unka Odya

(ur. 1986), ilustratorka, projektantka i autorka komiksów. Absolwentka gdańskiej ASP, autorka publikowanych m.in. w internecie pasków komiksowych, okładek, plakatów i ilustracji. Związana z magazynem Kolektyw i grupą twórców z tego kręgu. Pisze własne scenariusze, pracuje także jako ilustratorka i kolorystka. Jej najnowszym dziełem jest znakomicie przyjęty przez czytelników album „Brom”.

Adam Święcki

(ur. 1977), absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej w Białymstoku. Ilustrator, scenarzysta i rysownik komiksowy. Publikował w Polsce, krajach Beneluxu, USA, Wielkiej Brytanii. Jego komiksy to min. „Gaia”, „Wilcze Sny”, „Przebudzone legendy” (cykl oparty na mało znanych polskich legendach i podaniach). Dla Wydawnictwa Tadam tworzy serię „Gdzie, jak, dlaczego?” o małym chłopcu w wielką wyobraźnią oraz „Trochę hałasu z głębi lasu” – komiksy dla najmłodszych ukazujące się w ramach linii wydawniczej „Mój pierwszy komiks”.

Tadeusz Baranowski

(ur. 1945), scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam, a także malarz awangardowy. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego „Filemon i przyjaciele” zrealizowanego w 1991 r. w Se-ma-forze. 31 maja 2007 został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas tej samej uroczystości Medale Gloria Artis otrzymali również inni rysownicy komiksów: Henryk Jerzy Chmielewski oraz Janusz Christa. Autor ponadczasowych komiksów „Skąd się bierze woda sodowa”, „Antresolka Profesrka Nerwosolka” czy „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”.

Bogusław Polch

(ur. 1941), rysownik, szkolny kolega Grzegorza Rosińskiego, który jako autor komiksów zadebiutował już w wieku 17 lat. Współautor niezwykle popularnych serii „Kapitan Żbik”, „Bogowie z kosmosu”, „Funky Koval” i „Wiedźmin”.

Marek Szyszko

(ur. 1951), rysownik komiksów i ilustrator książek. Karierę komiksową zaczynał od krótkich historii w „Relaxie”, dokąd zaprosił go Grzegorz Rosiński. Rysował także zeszyty serii „Pilot śmigłowca”, „Legendarna historia Polski”, czy „Polscy podróżnicy”. Po 1990 roku zrezygnował z pracy nad komiksem i zajął się ilustracją książkową. Do komiksu wrócił na potrzeby antologii „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”.

Tomasz Samojlik

(ur. 1978), za dnia naukowiec – badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Życie na obrzeżach ostatniej pierwotnej puszczy Europy odcisnęło wyraźne piętno na jego twórczości, czego dowodem jest grupa stworzonych przez niego bohaterów, wśród których znajdują się żuberek Pompik i żubr Żorż, wilk Ambaras, wyderka Salwinka, wreszcie ryjówka malutka Dobrzyk.

Za swoją twórczość w 2012 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP w VII edycji konkursu „Popularyzator Nauki”.

Sławomir Kiełbus

(ur. 1969). Ilustrator, rysownik komiksów i czasami scenarzysta. Rysownik serii Kajko i Kokosz – Nowe przygody, autor ukazujących się od lat dziewięćdziesiątych pasków Gwidon. Twórca wielu albumów komiksowych i komiksu prasowego. Zdobywca nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2002 roku.

Marcin Podolec

(ur. 1991), polski grafik, rysownik i filmowiec. Jego komiksy są wydawane poza Polską m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech. Rysuje i pisze scenariusze komiksów. Za jego debiut albumowy uznaje się tytuł „Kapitan Sheer”, wydany przez Kulturę Gniewu i amerykański Top Shelf Productions. Publikacja została wyróżniona drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010. Autor powieści graficznej „Fugazi Music Club”, współautor graficznego wywiadu z Pablopavo „Dym” oraz twórca przeznaczonej dla młodszych czytelników serii „Bajka na końcu świata”.

Agata Mianowska

Maciej Kur

(ur. 1988), z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do serii Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Piotr Bednarczyk

(ur. 1985), absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP, ilustrator, storyboardzista, konceptartysta, twórca murali. Fan komiksu od małoluda. Po spotkaniu naładowanego pozytywną energią scenarzysty Macieja Kura także rysownik serii Lil i Put. Od roku 2016 współtwórca projektu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody”.

Bartosz Sztybor

(ur. 1986), dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i komiksowy, scenarzysta komiksowy. Wielokrotny laureat konkursu na krótką formę komiksową na MFK. Publikował m.in. w pismach Ozon, Wprost, Esensja, Chichot, Machina, Cinema, periodykach komiksowych i zinach.

Krzysztof Gawronkiewicz

(ur. 1969), grafik, malarz, storyboardzista, twórca komiksów. Absolwent Liceum Plastycznego, potem dwukrotnie student ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest autorem rysunków do komiksów, m.in. „Mikropolis”, „Esencja”, „Achtung Zelig”. Pierwsze komiksy zaczął tworzyć w szkole podstawowej. Były to adaptacje seriali telewizyjnych, m.in. „Kosmos 1999” oraz autorskie wersje przygód Tarzana i Koraka, które znał z komiksów kupowanych na warszawskim Wolumenie.

Michał Kalicki

(ur. 1973), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Autor dialogów m.in. do filmowych ekranizacji przygód Garfielda. W 2011 roku debiutował metafizyczną powieścią „Jak być nikim” Poradnik dla początkujących”, oczywiście przez siebie ilustrowaną.

Jakub Topor

Grafik, rysownik i autor komiksów. Twórca komiksów „Rodacy”, „Rodacy – Dwa” i „Nacjolove”, współautor albumu „Spieprzyłem”.

Przemysław Truściński

(ur. 1970), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją, komiksem i rzeźbą. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i sieciowymi agencjami reklamowymi. Tworzy scenografie telewizyjne. Jest jednym z animatorów działalności środowiska twórców komiksów w Polsce.

Michał Śledziński

(ur. 1978), rysownik, scenarzysta i animator. Twórca kultowego „Osiedla Swoboda” i były redaktor naczelny legendarnego magazynu komiksowego „Produkt”. Pracuje jako reżyser oraz rysownik storyboardów w studiu animacji Human Ark, w ramach którego współtworzył serial „Kacperiada” na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepke.

Grzegorz Janusz

(ur. 1970), autor raczej udanych opowiadań i scenariuszy komiksowych. Zadebiutował (pod pseudonimem) humorystyczną miniaturą literacką wydrukowaną w 1991 r. w czasopiśmie dla dzieci „Fantazja”, a jego pierwszy komiks ukazał się w 1995 r. w „Nowej Fantastyce” („Ratman spotyka Van Gogha”, rys. Tomasz Niewiadomski). W 2003 r. zwyciężył razem z Krzysztofem Gawronkiewiczem w Pierwszym Europejskim Konkursie Komiksowym. Nagrodzony album „Esencja” ukazał się w 2005 r., a dwa lata później wydano jego kontynuację zatytułowaną „Romantyzm”.

Tomasz Piorunowski

Tomasz Leśniak

Polski rysownik, animator i twórca komiksowy, laureat Grand Prix konkursu na MFK 1999 za cykl o Jeżu Jerzym. Ukończył studia na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Rafał Skarżycki

(ur. 1977), z wykształcenia filozof, z zawodu scenarzysta i pisarz. Publikuje nieprzerwanie od 1995 roku. Pomysłodawca i współautor popularnych serii komiksowych „Jeż Jerzy” oraz „Tymek & Mistrz”. Opublikował kilkadziesiąt albumów komiksowych dla dzieci i dla dorosłych. Ma na koncie setki publikacji prasowych (między innymi: „Gazeta Wyborcza”, „Świerszczyk”, „Miś”, „Życie Warszawy”). Od 2013 roku publikuje cotygodniowy komiks „Polska Mistrzem Polski” w Dużym Formacie (dodatek „Gazety Wyborczej”). W marcu 2015 r. ukazała się pierwsza część jego nowej serii książek dla młodszej młodzieży „Hej, Jędrek!”.

Maciej Cholewiński

Michał Arkusiński

(ur. 1971), absolwent łódzkiej ASP w Pracowni Grafiki Wydawniczej w 1999. W 2002 roku zdobył III Nagrodę na MFKiG w Łodzi za komiks „Noize”. Autor oprawy graficznej komiksu „Edelman”.

Elżbieta Żukowska

Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych. W pracy badawczej zajmuje się mitem słowiańskim oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych. Autorka scenariuszy do komiksów „Jaskółka”, „Kapitan Wrona” i „Miasto z widokiem” oraz serii „Borka i Sambor”.

Andrzej Chyży

(ur. 1957), rysownik przez lata związany z łódzkim „Expressem Ilustrowanym”. Lubi scenogarfię historyczną, dba o odwzorowanie detali i epoki. Kilka jego komiksów rozgrywa się w przeszłości („Hrabia Monte Christo”, „Pechowy skarb”). Dla wydawnictw KAW oraz Sport i Turystyka narysowal cztery pełnometrażowe albumy, z których ukazał się drukiem tylko jeden pt. „W 80 dni dookoła świata”. Ostatni jego komiks to „Jaskółka”.

Jan Korczyński

Nikodem Cabala

(u. 1980), rysownik, ilustrator, kolorysta. Zaczynał od drobnych publikacji w fanzinach komiksowych takich jak „AQQ” czy „KKK”. Jego prace ukazały się w antologiach komiksowych: „Piekielne Wizje, Graham Masterton”, „Człowiek w próbówce”, „Strefa Komiksu: Antologia” czy „Likwidator Alternative – Antologia 1”. W 2011 roku skończył rysować składającą się z pięciu albumów i trzech mini antologii serię science-fiction „Biocosmosis”. Dwa pierwsze albumy tej serii ukazały się w amerykańskim magazynie komiksowym „Heavy Metal”.

Arkadiusz Klimek

Rysownik komiksowy i grafik. Twórca setek storyboardów oraz komiksów reklamowych a także ilustracji prasowych. Znany przede wszystkim z wielu serii komiksów historycznych, takich jak „Strażnicy Orlego Pióra” (2006), „Słynni polscy olimpijczycy” (2008) oraz „Epizody z Auschwitz 2: Raport Witolda” (2009).

Maciej Jasiński

(ur. 1977), scenarzysta i dziennikarz przez wiele lat związany z branżą pism komputerowych. Autor scenariuszy do komiksowych serii „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „Krasnolud Nap” i „Smoczek Loczek”.

Jakub Babczyński

(ur. 1980), absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. W dziedzinie komiksu debiutował w gdańskim magazynie „Vormkfasa”. Jego prace ukazały się też w takich wydawnictwach, jak pismo „Kwadrata”, magazyn „Gdak”, antologia „Opowieści tramwajowe”. Autor rysunków do komiksów „Ballada o Eulalii”, „Miasto z widokiem” czy „Pasażer”.

Tomasz Kontny

Scenarzysta komiksów, producent i projektant gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Współtwórca i wydawca „Opowieści tramwajowych” oraz redaktor antologii komiksów z województwa śląskiego „Fest”. Komiksy do jego scenariuszy gościły m.in. w antologiach „Niczego sobie” i „W sąsiednich kadrach”, publikował w magazynach „Profanum”, „Maszin” i „Karton”, a także w „Wysokich Obcasach” i „Gazecie Wyborczej”.

Marek Turek

(ur. 1970), rysownik i scenarzysta, twórca cyklu „Fastnachspiel” czy enstuzjastycznie przyjętego przez czytelników albumu „Bellmer. Niebiografia”. Publikował swoje prace zarówno w Polsce (min.: „AQQ”, „Komiks Forum”, „KKK”, „Czas Komiksu”, „Krakers”, „Katastrofa”, „Ziniol”, „KGB”, „Zeszyty Komiksowe”), jak i za granicą (Słowenia, Czechy, Włochy, Macedonia, USA). Pomysłodawca i współautor serii „Wydział 7”.

Robert Adler

(ur. 1978), ilustrator i rysownik komiksów. Wraz z Tobiaszem Piątkowskim stworzył serię „48 stron” oraz cykl „Status 7”. Autor krótkich form komiksowych i ilustracji w „Nowej Fantastyce”. Wraz z Marcinem Hermanem współtworzył komiks „Brygada P.E.W.” publikowany w magazynie „Kawaii”.

Jakub Budziejewski

Jakub Ryszkiewicz

Filmoznawca, filolog. Specjalizuje się w nowych mediach i seryjnej narracji. Zwycięzca konkursu na scenariusz serialu telewizyjnego Scriptfiesta 2013. Autor podcastu „Powyżej uszu” oraz scenariuszy komiksowych serii „Nie przebaczaj” i „Zgroza”.

Anna Krztoń

(ur. 1988), absolwentka ASP Katowice. Zajmuje się komiksem i ilustracją, a jej prace publikowane były w magazynach, zinach i antologiach w Polsce, Belgii, Litwie, Estonii, Słowenii, Szwecji, Finlandii i w USA. Cierpi na nieuleczalny wanderlust i uzależnienie od literatury. W zeszłym roku ukazała się jej pierwsza powieść graficzna zatytułowana „Weź się w garść”.

Jerzy Łanuszewski

Scenarzysta i redaktor naczelny oraz wydawca zina „Warchlaki”. Autor scenariusz do komiksowej serii „Giacomo Supernova”.

Michał Rzecznik

Kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, twórca rysunków satyrycznych, ilustracji i murali. Współautor komiksów dla dzieci i młodzieży: „Reformator. Marcin Luter”, „88/89″, „Żona dyplomaty” i „Strzały na Służewcu” oraz kilku albumów dla dorosłych. Pasjonat DTP I DIY, wydawca zinów. Członek artystycznej grupy Maszin. Współodpowiedzialny za fanpage „Naprawdę nieśmieszne rysunki”.

Tomasz Tomaszewski

(ur. 1968), absolwent PWSSP w Łodzi (teraz Akademia Sztuk Pięknych). Współzałożyciel „Conturu” i współorganizator pierwszych konwentów komiksu w Łodzi. Zawodowo zajmuje się ilustracją i komiksem oraz projektowaniem graficznym. Współpracował z czasopismami: „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu”, „Fenix” czy „Playboy”.. W latach 2000-2004 współtwórca, wydawca i redaktor naczelny czasopisma komiksowego „Arena Komiks”.

Witold Tkaczyk

(ur. 1962), polski wydawca, krytyk oraz scenarzysta i rysownik komiksowy, juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki. Założyciel legendarnego „Magazynu Komiksów AQQ” oraz wydawnictwa Zin Zin Press.